Kilo vermeye yardımcı en iyi 6 icecek

Kilo vermeye yardımcı en iyi 6 icecek

Son Güncelleme: Apr 11, 2019 424
saglikli-icecekler.jpg

1- Yeşil Çay

Yeşil çay genellikle sağlıkla ilişkilendirilir. Yalnızca yararlı antioksidanlar ve diğer güçlü besinlerle dolu değil, aynı zamanda kilo vermek için en etkili içeceklerden biridir.

Yeşil çay içmenin birkaç çalışmada vücut ağırlığını ve vücut yağını azalttığı gösterilmiştir.

14 çalışmanın gözden geçirilmesi, 12 hafta boyunca yüksek konsantrasyonlu yeşil çay içenlerin, yeşil çay içmeyenlere göre ortalama 0.2 ila 3.5 kg daha fazla kaybettiğini göstermiştir.

Bu yararın, yüksek miktarlarda kateşinler, yağ yakımını artırabilen ve metabolizmayı artırabilen antioksidanlar içeren yeşil çay müstahzarları ile bağlantılı olduğu belirtilmelidir.

Matcha, gevşek yaprak yeşil çaydan daha fazla miktarda kateşin içeren yeşil bir çay türüdür; bu da kilo kaybı için iyi bir seçimdir.

Bir çalışma, günde 3 gram matcha tüketen kadınların, egzersiz sırasında matcha içmeyen kadınlara kıyasla daha fazla yağ yakma yaşadıklarını ortaya koymuştur.

Ayrıca yeşil çay, enerji seviyelerini yükselterek ve egzersiz yaparken performansı artırarak kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olan kafein içerir.

Dahası, yeşil çay içen insanlar düşük tansiyona ve kalp hastalığı, bazı kanserler ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma riski daha düşük olma eğilimindedir

2- Kahve

Kahve, dünyadaki insanlar tarafından enerji seviyelerini yükseltmek için kullanılır. Bunun nedeni, kahvenin, vücutta uyarıcı görevi gören ve kilo kaybına neden olabilecek bir madde olan kafeini içermesidir.

Kahve, enerji tüketimini azaltabilir ve kilo vermenize yardımcı olabilecek şekilde metabolizmayı hızlandırabilir.

Aşırı kilolu 33 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, vücut ağırlığının kilogramı başına 6 mg kafein içeren kahve içenlerin, daha az kafein içen veya hiç kafein almayanlara göre anlamlı derecede daha az kalori tükettiği bulundu (İlgili Çalışma).

Kafein alımının metabolizma hızını arttırdığı ve diğer bazı çalışmalarda yağ yakımını arttırdığı gösterilmiştir. Kahve içen kişiler için kilo kaybını sağlamak  daha kolay olabilir.

2.600'den fazla kişiyle yapılan bir çalışma, zamanla kilo kaybını korumada başarılı olanların, kontrol grubuna göre çok daha fazla kafeinli içecek içtiğini bulmuştur (İlgili Çalışma).

3- Siyah Çay 

Yeşil çay gibi, siyah çay da kilo kaybını sağlayan bileşikler içerir. Siyah çay, diğer çay türlerinden daha fazla oksidasyona uğramış, daha güçlü bir lezzet ve daha koyu rengi ile bilinen bir çay türüdür.

Siyah çay, flavonoidler adı verilen bir grup polifenolik bileşikler açısından oldukça zengindir. Polifenoller vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır.

Çalışmalar, siyah çayda bulunan polifenollerin kalori alımını azaltarak, yağ parçalanmasını uyararak ve dost bağırsak bakterilerinin büyümesini artırarak kilo kaybını arttırdığını göstermiştir.

111 kişiden yapılan bir çalışma, üç ay boyunca günde 3 bardak siyah çay içenlerin, daha fazla kilo kaybettiklerini ve bel çevresinde kontrol grubuna kıyasla daha fazla azalma olduğunu göstermiştir (İlgili Çalışma).

2.734 kadında yapılan bir başka çalışmada, flavonoid bakımından zengin yiyecek ve içeceklerin siyah çay gibi içeceklere sahip olanlar arasında daha az diyet flavonoidleri tüketen kadınlardan daha düşük vücut yağı ve göbek yağına sahip olduğu bulunmuştur (İlgili Çalışma).

4- Su

Su alımınızı artırmak, genel sağlığı iyileştirmenin en basit yollarından biridir. Daha fazla su içmek de sizi öğünler arasında tok tutarak ve yaktığınız kalori miktarını artırarak kilo vermenize yarar sağlayabilir.

Araştırmalar, yemeklerden önce su almanın kalorileri azaltmaya ve kilo vermeye çalışırken sizi başarıya hazırlayabileceğini gösteriyor.

Aşırı kilolu 48 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, düşük kalorili bir diyet uygularken yemeklerden önce 500 ml su içenlerin, 12 hafta boyunca yemeklerden önce su içmeyenlere göre% 44 daha fazla kilo verdiğini tespit etti (İlgili Çalışma). 

Soğuk su içmek, dinlenirken yakacağınız kalori miktarını artırır.

Örneğin, aşırı kilolu çocuklarda yapılan bir çalışma, vücut ağırlığının kilogramı başına 10 ml soğuk su içtikten sonra dinlenme enerjisi harcamalarının 40 dakika boyunca % 25'e kadar arttığını göstermiştir (İlgili Çalışma).

5- Elma Sirkesi İçeren İçecekler

Elma sirkesi, insülin seviyelerini azaltarak, metabolizmayı iyileştirerek, iştahı bastırarak ve yanan yağları azaltarak kilo kaybını uyaran bir bileşik olan asetik asit içerir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, asetik asidin kilo alımını önleyebileceğini ve göbek ve karaciğerde yağ birikimini azaltabileceğini göstermiştir.

Araştırma sınırlı olmasına rağmen, sirkenin insanlarda kilo kaybını arttırmada etkili olduğuna dair bazı kanıtlar var.

144 obez erişkinde yapılan bir çalışma, günde 2 çorba kaşığı (30 ml) sirke içeren günlük bir içeceğin, plasebo grubuna kıyasla vücut ağırlığında, bel çevresinde ve karın yağında önemli bir azalmaya yol açtığını göstermiştir (İlgili Çalışma).

Elma sirkesi midenin boşalmasını yavaşlatır, bu da sizi daha uzun süre tok tutmaya yardımcı olur ve aşırı yemeyi azaltabilir.

Bununla birlikte, elma sirkesi gibi asitli içeceklerin içilmesinin dişleri aşındırabileceğine dikkat edilmelidir, bu yüzden az miktarda tüketilmeli ve her zaman su ile durulanmalıdır.

 

6. Zencefil Çayı


Zencefil, yemeklere lezzet katmak için bir baharat olarak ve mide bulantısı, soğuk algınlığı ve artrit gibi bir dizi durumu tedavi etmek için bitkisel bir ilaç olarak kullanılır. İnsan ve hayvan çalışmaları da bu lezzet verici kökün kilo kaybına yararlı bir etkisi olduğunu göstermiştir.

Bir araştırma, dört hafta boyunca % 5 zencefil tozu ile takviye edilmiş yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanların, vücut ağırlığında önemli bir düşüşe ve zencefilsiz yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanlara kıyasla, HDL ("iyi") kolesterol seviyelerinde önemli iyileşmelere sahip olduğunu buldu.(İlgili Araştırma).

Bu çalışma konsantre zencefil tozu kullanmasına rağmen, insanlarda yapılan bir çalışma zencefil çayının iştahı azaltmaya ve kalori harcamalarını artırmaya yardımcı olduğunu buldu.

10 fazla kilolu erkekte yapılan bir çalışmada, kahvaltıda sıcak suda eritilmiş 2 gram zencefil tozu içildiğinde, zencefil çayı tüketilmeyen günlere göre daha fazla dolgunluk ve açlığın azaldığı tespit edildi.

Ayrıca, çalışma zencefil çayının, yiyeceğin termik etkisini (gıdaları sindirmek ve absorbe etmek için gereken kalori sayısını) 43 kalori arttırdığını göstermiştir (İlgili Çalışma).

Bu çok fazla kalori olmasa da, - doygunluk özellikleriyle birlikte kullanıldığında - zencefil çayının kilo kaybını arttırmanın etkili bir yolu olabileceğini düşündürmektedir.

Son Söz

 

Yeşil çay, kahve ve zencefil çayı gibi bazı içecekler, metabolizmanın artmasına, açlığın en aza indirilmesine ve doygunluğun artmasına yardımcı olabilir, bunların tümü kilo kaybını kolaylaştırabilir.

Ek olarak, bu içecekler antioksidanlar ve sağlığınıza fayda sağlayabilecek diğer güçlü bileşikler gibi faydalı besinleri içerir.

Soda ve meyve suyu gibi yüksek kalorili içecekleri yukarıda listelenen içeceklerle değiştirmek, kalorileri azaltmak ve kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için akıllı bir yoldur.

Yorum Yap